Psyche & Soma Strona Główna Psyche & Soma
KOBIECE FORUM NIE TYLKO DLA KOBIET :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
śmierć- organy do przeszczepu
Autor Wiadomość
nuda 
Oficjalny "Psycho Somek"

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 08:53   

MerenReee napisał/a:
Prawda jest taka, ze i tak ostateczna decyzje podejmuje rodzina.

Coś w tym jest, ale myślę, że takie oświadczenie woli wymusza na nas poruszenie tego tematu z rodziną. Normalnie przecież nikt nie myśli o swojej śmierci (no, chyba, ze cięzko chorzy...), a jeśli temat zostanie poruszony, to mozna przekonać rodzinę, a może i ją namówić..

BTW, czy ciało zmienia wygląd po pobraniu narządów? Czy pobiera się części ciała znajdujące się 'na widoku'? Czy przeszczepia się np skórę od zmarłych?

MerenReee 
Pierwszy Raz

Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 10:17   

pyza, skore od zmarlych... widzialas kiedys śmierc??;> mowi sie ze w ciagu paru godzin... nie, bylam przy śmierci, i przy zwłokach znajomwalam sie rurkami dotchawiczymi, inubacyjnymi... tz usówaniu... skóra zaledwie w pare minut traci kolor... doslownie w oczach blednie i sinieje...

pyza, jak to "na widoku" ??;>

alizz 
Oficjalny "Psycho Somek"

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 10:43   

znalazłam w końcu:
http://wyborcza.pl/1,7684...e_usmiecha.html
pyza, przeczytaj sobie.

nuda 
Oficjalny "Psycho Somek"

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 14:30   

MerenReee napisał/a:
pyza, skore od zmarlych... widzialas kiedys śmierc??;>

Zdarzało mi się widzieć martwych ludzi na zdjęciach (przy okazji pogrzebów unikam otwartych trumien).
Ale przyznaję - źle to ujęłam. W końcu, gdy ktoś planuje przeszczep, to nie bierze narządów od nieboszczyka, tylko od kogoś, komu podtrzymuje się życie - a to różnica.

Alizz - tym artykułem odpowiedziałaś na wszystkie moje pytania :)
Swoją drogą, kobieta miała wiele odwagi, decydując się na to. No, ale determinacja robi swoje.

banitka 
Pierwszy Raz

Wysłany: 27 Czerwiec 2009, 12:06   

pyza napisał/a:
BTW, czy ciało zmienia wygląd po pobraniu narządów? Czy pobiera się części ciała znajdujące się 'na widoku'? Czy przeszczepia się np skórę od zmarłych?

Cialo zmarlego nie zmienia sie w wygladzie w tym sensie, ze jest gdzies "zapadniete"; chyba to masz na mysli, pytajac o zmiany. Gdy pobrano wiecej narzadów, jest wypychane gaza, lignina, czy czyms podobnym. Pobrania rogówki tez sie nie spostrzeze, jako ze oczy zmarlego zamkniete sa.

O pobieraniu skóry zmarlego do przeszczepów nie slyszalam; zwykle pobiera sie i naciaga skóre samego potrzebujacego, z jednej czesci ciala na druga, tzw. technika Meshgrafta.

zyrafa-dluga 
Położna

Wysłany: 21 Sierpień 2009, 07:17   

Ja też noszę takie oświadczenie woli w portfelu, może już 4 lata? Oddaję też krew i zastanawiam się czy nie zostać dawcą szpiku :) Oświadczenie w formie takiej wizytówki do portfela można sobie wziąć w każdym centrum krwiodawstwa. Moja cała rodzina jest poinformowana o mojej woli, mąż, mama i brat także noszą w portfelach oświadczenia woli. Jakby co będą wiedzieli co z moimi organami zrobić :)
A pobrać mogą wszystko, łącznie ze skórą i rogówkami oka. Tylko, że już gdy wezmą skórę podejrzewam że jedynym rozwiązaniem na pochówek jest kremacja ciała, bo wątpię żeby ciało wyglądało estetycznie (nie mam pojęcia skąd pobierają skórę, pewnie to zależy od potrzeb). A po wyjęciu organów pewnie muszą zapełnić czymś wolne miejsce w ciele. Szczerze mówiąc nie wiem jak to wygląda.

magnify 
Oficjalny "Psycho Somek"

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 21 Sierpień 2009, 07:55   

a po co wiedziec? dla rodziny? a nie leiej zeby pamietali Cie taka jaka jestes teraz ;) w ogołe uważam ze takie przytualnie sie do zmarłej osoby to już nie ma najmniejszego sensu, dlatego jestem jak najbardziej zatym zeby pobierać organy i zeby nie oglaać potem zmarłych tylko chować ich, nie koniecznie kremować, jak ktoś nie chce to nie musi.

zyrafa-dluga 
Położna

Wysłany: 21 Sierpień 2009, 17:34   

W sumie to trumna może być zamknięta, tak jak często chowają ludzi z wypadków lub żołnierzy. Ciało zmarłego ni jak nie wygląda atrakcyjnie, zazwyczaj zmarły nie przypomina osoby którą był za życia, nawet jeżeli zmarł z przyczyn naturalnych i nic mu nie wycięli.

signomi 
Nieśmiały Użytkownik

Wysłany: 11 Maj 2010, 10:51   

a ja uwazam ze pozegnanie ostanie opwinno byc wola rodzica naprzyklad i uwazam ze gdyby bylo wiecej ludzi ktore chca cos zrobic juz po smierci to kto wie moze Oski by zyl:(:(:(:( i nie zaluje i nie mysle ze przytulkanie jest bez sensu trzymalam Go za reke bo tak czulam i chjcialam :( pozdrawiam

EwelinaW 
Pierwszy Raz

Wysłany: 26 Maj 2017, 08:51   

Warto powiadomić o decyzji rodzinę, bo po naszej śmierci i tak z tego co się orientuje to do nich należy ostateczne zdanie.

Odpowiedz do tematu